Text: DD (2024)
Když se generál Jan Špork v roce 1647 dostal k Lysé, město i celé panství bylo poznamenáno stopami jak třicetileté války, tak i násilné rekatolizace. Spousta gruntů, osad i vesnic zůstala opuštěných či po evangelické emigraci vypálených. Jan Špork sice nechával na Lysecku usazovat své vysloužilé vojáky, nicméně sám se dál anagažoval v bojích na straně císařských vojsk. Koncepční rozvoj panství a hospodaření na něm se stal doménou až jeho následovníků.
O výrazný rozvoj Lysecka a přetváření krajiny do reprezentativnější podoby se významně zasloužil až Janův syn František Antonín hrabě Špork. Nechal zbudovat mj. velkolepou eremitáž , zámeček Bon Repos, špitál Karlov, na cestách k Labi založil ves Schneppendorf (Šnepov) a Franciscidorf (Doubrava). Šporkovým unikátem v krajině jsou však obnovené, či spíše znovuzaložené obce Vápensko a Byšičky, jejichž původní podoba je patrná dodnes.
Na místě pravěkého sídliště a později zaniklé osady Byšice nechal Špork do kruhu vystavět osm chalup a v roce 1717 založil ves Byšičky. Původní Byšice, pro kraj důležité svým mostem přes Labe na kladsko-polské stezce byly zničeny v průběhu husitských válek a v polovině 16. století zde byla obydlená pouze jedna usedlost.
Přesný rok založení novodobé obce Vápensko není znám, ale dá se datovat někam mezi roky 1696 a 1729 [1] . Dnešní Vápensko vzniklo poblíž zaniklých osad Holicko a původního Vápenska, které se rozkládalo o několik set mětrů severněji. Špork nechal na volném prostranství opět do kruhu rozvrhnout šest (či sedm) chalup a založenou vesnici pojmenoval Ráj. Šporkův název Ráj se však neujal, a tak nová vesnice převzala název již zažitý název vycházející z odkazu na pozemky připadající původnímu Vápensku, tedy Vápenice, jinak Wapenicze, Wapenitz, Wapensko a z nich znovu Vápensko.
S kruhovým uspořádáním obce do tzv. okrouhlice se setkáváme nejčastěji v rovinaté krajině. Nejvíce okrouhlic (Rundling) v Evropě najdeme ve středním Německu - Durynsku, Dolním Sasku a dnešním polském Dolním Slezsku, tedy v oblastech, kde se setkávaly germánské a slovanské kmeny. Němci ideu okrouhlice připisují Slovanům, kteří je budovali již od 12. století. Zde na Lysecku naopak za kruhové Byšičky a Vápensko zas vděčíme německým Šporkům.
Osídlení ve tvaru uzavřené podkovy či dokonalé okrouhlice, kdy jednotlivé pozemky jsou rozkrájeny do paprsků vybíhajících od středu, má své výhody. Obyvatelé mají snadný přístup do společného prostoru a zároveň na pole. Kruh se brání lépe než linie či nepravidelný tvar. Dobytek byl v noci lépe chráněn proti predátorům. Ve vesnicích, v jejichž středu si zřídili rybník, se domácí zvířectvo mohlo napájet.
Hlavními dnešními dominantami Byšiček a Vápenska jsou kapličky uprostřed obce. Kaplička ve Vápensku je r. 1930, vystavěná na místě původní sakrální stavby. Pseudogotická kaple sv. Václava v Byšičkách byla vysvěcena r. 1888. Kříž pochází z r. 1890.
POZNÁMKY
★ ★ ★